Všichni víme, že maturitní zkouška a následné přijímací zkoušky na vysokou školu nejsou žádný med. Je to období plné stresu, obav a nejistoty z budoucnosti. Mnoho studentů se na tyto zkoušky opravdu poctivě a intenzivně připravuje. Často však v přípravě dělají chyby, které jejich snahu prakticky znehodnotí a u zkoušky nemusí uspět. Ptáte se, jakých chyb se vyvarovat?
Trénování nevhodných úloh
Často studenti věnují velké úsilí i množství času k tomu, aby si lámali hlavu nad úlohami, které jsou obtížné a okrajové. Pokud narazíte na typ úlohy, která vám úplně nejde, zvažte, kolik takových úloh se může v jednom testu objevit. Často se totiž jedná pouze řídký výskyt a je proto zbytečné strávit celou přípravu jedním typem úloh pokud se v testu tak často nevyskytují.
Nedostatečné procvičování
V případě řady testů je procvičování půl úspěchu. Nestačí jen pochopit způsob řešení, je třeba mít ten správný způsob řešení zažitý. To zúročíte v den D, kdy vám pouhý pohled na zadání ušetří spoustu času, neboť hned budete vědět, jak postupovat a co řešit. Pokud budete mít propočítané a vyřešené typy úloh s odlišným zadáním, nic vás nepřekvapí a ještě předběhnete stejně chytré uchazeče, kteří přípravě tolik nevěnovali.
Zapomínání na teorii
Teorie je základ všeho. Pokud budete ovládat teorii bez mrknutí oka, budete mít vyhráno i v případě, že se na testu objeví úloha, na kterou jste při přípravě nenarazili. Často se totiž stává, že v ukázkách testů, které jsou ke stažení na stránkách univerzit, nejsou záměrně odhaleny všechny typy úloh.
Nesprávný pocit, že pro přípravu děláte maximum
Někteří uchazeči si po pár úspěšně vyřešených úlohách nebo správných odpovědích myslí, že už jsou připravení a tím přípravu zakončí. To je však největší chyba. Jediné, co vám může zaručit úspěch je tvrdá dřina doma a neustálé procvičování. Pokud navštěvujete přípravné kurzy, rozhodně nespoléhejte, že je to jediné, co stačí k přípravě. Nemuseli byste na to doplatit, jak se často uchazečům stává.