Možná byste si mohli mancinellu splést s planou jabloní, protože vypadá jako docela obyčejný nevinný strom. Je to však skrytý zabiják a asi nejnebezpečnější strom na světě, proto ho již španělští mořeplavci nazvali stromem smrti. Proč je tedy velmi nebezpečné ochutnat jeho lákavě vypadající plody, nebo třeba jen stát v blízkosti tohoto nenápadného stromu?
Říká se, že Karibik je skutečným rájem na zemi, to ovšem platí jen do doby, než zde na mořském pobřeží narazíte na strom zvaný mancinella. Tento zákeřný strom se pak stává nebezpečným všem turistům, kteří o něm nic nevědí. Proto se s ním dnes seznámíme, to jen pro případ, že byste se vydali za sluncem a azurovým mořem na dovolenou snů třeba právě do Karibiku. Setkat se s ním ale můžete také v Jižní Americe či na jihu Spojených států.
Mancinella obecná je opravdu nenápadný strom, který dosahuje výšky až 20 metrů. Statný strom má bohatě větvenou a rozložitou korunu plných listů, které připomínají listy jabloňové. Kvete krásnými drobnými kvítky, ze kterých vyrostou 4 centimetrové bobule, které jsou velmi podobné malým jablíčkům. Vyvarujte se však jejich ochutnání!
Není to jablko z ráje
Jablíčka jsou totiž prudce jedovatá, i když chutnají sladce. Ovšem po chvíli se dostaví pálivý pocit, který stále zesiluje. Nakonec přijde zvracení, křeče, průjem, dočasná slepota a pocit dušení. Nesnesitelná bolest však jde přežít, pokud jablíček nesníte moc. Do druhého dne otrava odezní, ale raději je nejezte. To, že jsou plody jedovaté, věděli již Indiáni, kteří si do jablíček namáčeli své šípy, aby zvýšili jejich smrtící účinek.
Jablíčka ale nejsou jedinou jedovatou součástí tohoto stromu. Je jedovatý celý. Jeho míza totiž obsahuje látku, která se nazývá forbol, a vyvolává na lidské kůži pálení, záněty a puchýře. Není ani dobré se pod mancinellou schovávat před deštěm, protože tento jed je rozpustný ve vodě, a tak se vám snadno vsákne do kůže. Boláky, které se vám vzápětí na těle udělají, velmi svědí a úporně pálí.