Když bydlíme v paneláku nebo bytovém domě bez možnosti zahrady a přesto máme doma psa nebo kočku, kterým jsme pobyt v zimních měsících venku omezovali, je dobré je nechat zkontrolovat preventivní prohlídkou u veterináře. Zodpovědný majitel zvířete totiž ručí za jeho zdraví a vitalitu. Přezkoumání zdravotního stavu čtyřnohého chlupáče je tedy na místě. Veterinář našemu zvířeti změří teplotu a také tlak, odebere vzorek moči a stolice a celkově zkontroluje i oči, slechy a stav kůže i srsti. Někteří veterinární lékaři poslouchají i srdeční rytmus a plíce, aby se předešlo zdravotním rizikům.
Podle potřeby doporučí očkování, povinná i nepovinná, a také odčervení. To bychom měli provádět několikrát do roka, protože zvíře nebudou trápit paraziti jako škrkavky nebo tasemnice. Hlavně pokud je v domácnosti s malým dítětem, kterému ještě úplně nelze vysvětlit, že si musí umývat ruce, než je strčí do pusy. Pes je také zvíře, které líná, je třeba jej vyčesávat častěji a pokud se vrátíme z blátivé procházky nebo venčení v podzimní plískanici, tlapky je dobré omýt vlažnou vodou. Zbavíme je tak nečistot.
Přípravy na jaro můžeme dělat i my. Nachystáme různé trasy na procházku nebo výlety, aby se pes mohl vyběhat a vybít po zimě energii. Nabídku agility se zkušenými kynology bychom neměli odmítat, pes si vyzkouší různé situace a překážky a v socializaci zlepší své schopnosti. Hodně lidí si myslí, že je to sport jen pro vyvolená plemena. Opak je ale pravdou. Agility ocení i voříšek nebo pes z útulku. S kočkou to takové nebude, ta má stereotypně raději teplá místa a spánek. Vlivem oteplování i kočka může začít procházky venku nebo po zahradě, takže příprava na klíšťata, která se mohou objevit i dříve, je na místě.
Nakoupit repelentní spreje nebo obojky pro zvířata můžeme buď u veterináře v ordinaci, v lékárně nebo ve velkých obchodech. Po návratu z venku je i přes toto opatření ale nutnost prohlédnout jak zvíře, tak sami sebe. Procházky nesou i riziko úrazu. Skotačení a skákání někdy zapříčiní úraz s nutnou hospitalizací, kde léčba může vyjít i na několik desítek tisíc korun. V tomto případě je dobré, abychom si, stejně jako řada ostatních chovatelů, sjednali pojištění pro zvíře a veterinární výlohy. To platí na celém území Česka, a když si připlatíme, postarají se o našeho mazlíčka i za hranicemi.